Masdevallia coccinea
Synonim: M. armeniaca Williams, M. atrosanguinea Williams, M. coerulescens Williams, M. decora Williams, M. denisonii D'Ombrain, M. harryana Rchb. f., M. laeta Rchb. f., M. lateritia hort., M. longiflora Cogniaux nie Krenzlin, M. militaris Rchb. f. i Warscewicz, M. miniata Williams, M.. roezlii Linden, M. tricolor hort., M. versicolor hort.
Występowanie:
Kolumbia. Ten gatunek jest szeroko rozpowszechniony we Wschodniej Kordylierze, od okolic Ocana w departamencie Norte de Sandander i na południe do okolic Santa Barbara w departamencie Cundinamarca. Rosną na wysokościach 2440-3600 m w lasach, czasem opisywanych jako rzadkie, i wzdłuż dróg.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 20°C i -3°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 20 mm w styczniu do 91 mm w kwietniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 13,3/7,8°C w styczniu do 14,4/8,0°C w sierpniu. Okres kwitnienia: Może kwitnąć w ciągu całego roku, z maksimum przypadającym w maju.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. Hodowcy podają, że podstawowym okresem kwitnienia jest późna wiosna lub początek lata, ale rośliny kwitną z przerwami przez większość roku. Jednak kwiaty pojawiające się poza głównym sezonem kwitnienia mogą czasem być skręcone lub wygięte.
Uwagi dotyczące hybryd:
Liczba chromosomów wynosi 2n = 44.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to storczyk naziemny o sympodialnym typie wzrostu osiągający 15-40 cm wysokości. Łodyżkowate pseudobulwy u podstawy każdego przyrostu mają 5-10 cm długości. Są one grube, wyprostowane i każda jest otoczona przez 2-3 rurkowate pochewki.
Liście:
Liście mają 10-30 cm długości, wliczając w to 4-8 cm ogonki liściowe. Wyprostowane liście mają grube, skórzaste blaszki o kształcie wąsko eliptycznym do jajowatego i mają 1,2-3,0 cm szerokości.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 25-60 cm długości. Gruba, wyprostowana szypułka wyrasta przy podstawie ostatnio dojrzałej pseudobulwy.
Kwiaty:
1 na pęd kwiatowy. Duże, okazałe, trwałe kwiaty wyrastają ponad liście i mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy. Kolor płatków okółka zewnętrznego zmienia się od purpurowego do czerwonego, pomarańczowego, żółtego i białego. Płatek grzbietowy ma 2,5-4,0 cm długości, 0,6-1,0 cm szerokości i u podstawy jest połączony z płatkami bocznymi na długości 1,5-2,3 cm, tworząc zakrzywioną, cylindryczną rurkę. Swobodna trójkątna część przy wierzchołku zwęża się w wysmukły, zwykle odgięty ogonek o długości 3-5 cm. Szerokie, sierpowate boczne płatki zewnętrzne mają 5-6 cm długości i są połączone na długości 2,5 cm tworząc szeroką , 2-działkową blaszkę o szerokości 4-7 cm. Swobodne części przy wierzchołkach zakrzywiają się do środka i zwężają, tworząc ostre zakończenia bez ogonków. Płatki okółka wewnętrznego są białe, a warżka i prętosłup są biało-żółte.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |